Програма
Всички часове са EET.
16 ноември
2 полудневни работилници
9:00 – 13:00 и 14:00 – 18:00
17 номеври
2 полудневни работилници
9:00 – 13:00 и 14:00 – 18:00
18 ноември
Семинарен ден с разговори и дискусии
9:00 – 18:00, на място и онлайн.
Ден 1
Tackling the Maddening Problem of Digital Product Access (online)
14:00-18:00 EET Дийн Шустър На живо
Ден 2
Ден 3
Регистрация и кафе за добре дошли от Paysafe
9:00-9:30 EET
Откриване
9:30-10:00 EET
From output to outcome driven product development – addressing the challenges of product discovery
10:00-10:30 EET Любомир Тодораков На живо
Почивка
11:00-11:30 EET
Detecting and addressing misinforming outcomes in designing sustainable applications
11:30-12:00 EET проф. Димитър Христозов На живо
Обедна почивка
12:30-13:30 EET
Life-Centered Design. What it is, how it works and why we need it now more than ever.
14:00-14:30 EET Дени Роял На живо
Почивка
14:30-15:00 EET
Object-Oriented UX: Reduce your User’s Cognitive Load and Carbon Footprint (online)
15:00-15:30 EET Sophia Prater Онлайн
Почивка
16:00-16:15 EET
Официално закриване
17:15-17:45 EET
Официално парти с крафт бира (Спонсорирано от MentorMate)
18:00 EET
За събитието
Да разгледаме малък пример – основните технологии за слушане на музика
- Грамофонна плоча – 1989
- Аудио касета – 1963
- Компакт диск – 1982
- MP3 плейър – 1996
- Стрийминг – 2006
74 – 19 – 14 – 10: всяка следваща технология идва по-бързо от предходните. Всяка нова технология подобрява нещо в слушателското изживяване спрямо предшественичките си. Музиката става по-евтина – през 1970-те една грамофонна плоча струва около 1.2% от месечната заплата в САЩ, а през 2013 г. един дигитален музикален албум струва 0.4% от заплатата. Днес месечният абонамент за всичката музика, която човек би могъл да слуша струва под 0.25% от средната заплата на американците. Главният фактор за по-бързите цикли и по-ниските цени са дигиталните технологии.
Следствията на закона на Мур изглеждат нелогични. Цифровите технологии стават по-бързи, по-малки и в същото време по-евтини. Изчислителната мощ, която можем да съберем на квадратен сантиментър се удвоява на всеки две години от вече повече от 50 години. Именно тази удивителна геометрична прогресия е причината за бърз напредък във всички останали технологии.
Днес сме онлайн буквално непрестанно. Разликата между физическото и виртуалното се размива. Фейсбук, например, строи метавселена, която ще смеси двата свята още повече.
Този бърз растеж си има цена. Изисква огромни ресурси – енергия, вода, метали,… и затова се питаме дали растежът е устойчив.
Музикалният ни пример показва, че еквивалентите на CO2 за слушане на записана музика са се удвоили от времето на грамофонната плоча и касетката до днес – ерата на стрийминга. Грубо, ако стриймваме един музикален албум повече от 5-6 чса, ефектът върху околната среда е по-голям отколкото ако слушаме същя албум на компакт диск.
Вижте
Отпечатък върху околната среда, виртуален боклук и разхищение на ресурси онлайн са предизвикателни теми, които стават все по-поулярни. Устойчивостта е обширна тема, покриваща всички страни на личния и обществен живот – възпитание, образование, обшествена и работна среда, домакинство, развлечение, бизнес, свободно време и много други.
На UX Sofia 2022 разгледахме UX от през призмата на устойчивостта като споделихме практики, решение, мисли и примери за дизайни, които се съобразяват, и с устойчивост, и с UX.
Какво бихме могли като дизайнери да направим, за да се погрижим за света?
Взаимно изключващи ли са устойчивост и UX?
Можем ли да помогнем за уравновоесен, хармоничен и здрав свят?
Длъжни ли сме?
Ние, Лукрат – организаторите на UX Sofia, вярваме че практикуващите UX имаме роля в тази пиеса.
Трупаме все повече дигитален боклук под формата на излишни имейли, версии на документи и код, безбройни снимки, записи на онлайнски срещи, неизползвани функционалности на приложения, интернетско съдържание, което никой не чете. Създаването, преноса, обработката и съхраняването на цифрово съдържание изисква енергия.
Как да направим лесни и устойчивви работата със снимки и имейли, създаването и съхраняване на документи или участието в обществени медии? Първата стъпка трябва да бъде да започнем да мислим за това. Умни и изобретателни хора сме – дори само като се замислим може да почнем да откриваме начини за намаляване на енергийните нужди и натрупването на дигитален боклук.
Цифровизацията е навлязла във всички сфери на живота. Ролята ни като UX практици ни дава все по-големи възможности съзнателно да влияем и променяме нашата среда. Ако в допълнение към изискванията на бизнеса и потребителите се погрижим и за изискванията на околната среда, бихме могли да помогнем за по-щадящо използване на ресурсите на планетата и да подобряваме нашите социална и работна среда, общности, инфраструктура и домакинства.
Какви биха могли да бъдат начините за това?
Има ли добри примери и аргументи?
Изискване ли е вече екологичната устойчивост?
Устойчивостта част ли е от UX?
Устойчивостта в/и UX беше една от основните теми, които обсъдихме на UX Sofia 2022. Направихме го заедно с практици с доказано влияние и опит на UX сцената. Имаме впечатляващ състав от лектори от България и чужбина.
Целта на UX Sofia винаги е била да разширява уменията и да изгражда знания в областта на дизайна, потребителските проучвания и комуникацията с потребители. Тази цел не се променя. Тази година разширихме хоризонтите си, като се фокусирахме върху дизайна, който щади ресурсите на машини и хора, без да прави компромис с компонентите, които позволяват на потребителите да имат добро потребителско изживяване.
Място
Парк хотел Витоша, София
Намира се в Студентски комплекс в щжната част на София.